Michigan High School Athletic Association
2020 Wrestling Championships

Division 1  l  Division 2  l  Division 3  l  Division 4

Division 1

 

Championship

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Detroit Catholic Central1 34, Davison2 23

119 Dylan Gilcher (Detroit Catholic Central) over Owen Payne (Davison) Dec 6-5 3-0

125 Andrew Chambal (Davison) over Caleb White (Detroit Catholic Central) Fall 5:02 3-6

130 Kyle White (Davison) over TJ Bunn (Detroit Catholic Central) SV-1 7-5 3-9

135 Josh Edmond (Detroit Catholic Central) over Evan Herriman (Davison) TF 25-10 8-9

140 Camden Trupp (Detroit Catholic Central) over Dominik Watson (Davison) Fall 2:51 14-9

145 James Johnston (Davison) over Marc Shaeffer (Detroit Catholic Central) Dec 4-3 14-12

152 Josh Barr (Davison) over Logan Sanom (Detroit Catholic Central) Dec 6-5 14-15

160 Derek Gilcher (Detroit Catholic Central) over Jay Nivison (Davison) Dec 5-1 17-15

171 Max Callahan (Davison) over John Browning (Detroit Catholic Central) Dec 11-5 17-18

189 Manuel Rojas (Detroit Catholic Central) over Alex Facundo (Davison) Inj 3:05 23-18

215 Brendin Yatooma (Detroit Catholic Central) over Jimmy Colley (Davison) Fall 4:56 29-18

285 Steven Kolcheff (Detroit Catholic Central) over Tyler Jelinek (Davison) Fall 1:30 35-18

103 Aden Williams (Davison) over Drew Heethuis (Detroit Catholic Central) Dec 5-2 35-21

112 Caden Horwath (Davison) over Anthony Walker (Detroit Catholic Central) Dec 5-1 35-24

Unsportsmanlike conduct -1 unsportsmanlike conduct -1 Dual Meet Score 34-23

 

> Detroit Catholic Central wins fourth straight wrestling championship

> CC wrestling wins fourth-straight D1 state title

> DQ steals spotlight away from Catholic Central's fourth consecutive D1 championship

> Rojas, Facundo define CC wrestling state title win

> Detroit Catholic Central's fourth straight team wrestling title tinged with controversy

> DCC Wins D1 Clash of Annual Contenders

> Detroit Catholic Central, Davison wrestling coaches talk controversial state final

> Reaction to illegal slam call dampens Catholic Central wrestling state title emotions

 

 

 

Semifinals

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Detroit Catholic Central1 68,
Temperance Bedford5 35

140 Josh Edmond (Detroit Catholic Central) over Randy Boisselle (Temperance Bedford) TF 28-13 5 0

145 Marc Shaeffer (Detroit Catholic Central) over Rollie Denker (Temperance Bedford) Dec 9-3 8 0

152 Logan Sanom (Detroit Catholic Central) over Mason Rimmer (Temperance Bedford) Maj 19-8 12 0

160 Derek Gilcher (Detroit Catholic Central) over Logan Frantz (Temperance Bedford) Fall 1:28 18 0

171 Manuel Rojas (Detroit Catholic Central) over Drew Grup (Temperance Bedford) Fall 3:13 24 0

189 Colin Jagielski (Temperance Bedford) over John Browning (Detroit Catholic Central) Fall 5:30 24 6

215 Brendin Yatooma (Detroit Catholic Central) over Cage Dye (Temperance Bedford) Fall 2:49 30 6

285 Steven Kolcheff (Detroit Catholic Central) over Cole Bettencourt (Temperance Bedford) Fall 2:21 36 6

103 Drew Heethuis (Detroit Catholic Central) over Brock Jandasek (Temperance Bedford) Fall 0:55 42 6

112 Anthony Walker (Detroit Catholic Central) over Nathan Gerber (Temperance Bedford) Fall 2:00 48 6

119 Ryan Mahy (Detroit Catholic Central) over Chase Grzegorczyk (Temperance Bedford) TF 18-2 53 6

125 TJ Bunn (Detroit Catholic Central) over Caleb Jagielski (Temperance Bedford) Fall 4:44 59 6

130 Philip Burney (Detroit Catholic Central) over Grant Burton (Temperance Bedford) Dec 6-3 3 0

135 Camden Trupp (Detroit Catholic Central) over William Gorman (Temperance Bedford) Fall 3:46 6 0 Dual Meet Score 68 6

 

Davison2 35,
Brighton3 29

140 Eddie Homrock (Brighton) over Evan Herriman (Davison) TF 22-7 5 0

145 James Johnston (Davison) over Zach Johnson (Brighton) Maj 12-3 5 4

152 Josh Barr (Davison) over Aiden Brown (Brighton) TF 23-6 5 9

160 Jay Nivison (Davison) over Austin Courneya (Brighton) Fall 0:46 5 15

171 Alex Facundo (Davison) over Harley Berne (Brighton) Fall 3:30 5 21

189 Dane Donabedian (Brighton) over Max Callahan (Davison) Dec 4-1 8 21

215 Jimmy Colley (Davison) over Greyson Stevens (Brighton) Dec 5-4 8 24

285 Luke Stanton (Brighton) over Tyler Jelinek (Davison) Fall 2:31 14 24

103 Quaylon Newton (Brighton) over Aden Williams (Davison) Dec 3-0 17 24

112 Caden Horwath (Davison) over Aiden Smith (Brighton) Maj 11-3 17 28

119 Travis Richardson (Brighton) over Owen Payne (Davison) Fall 3:48 23 28

125 Kyle White (Davison) over Justin Miller (Brighton) Maj 12-4 23 32 130 Andrew Chambal (Davison) over Mason Shrader (Brighton) Dec 3-2 23 35

135 Sam Freeman (Brighton) over Jaron Wilson (Davison) Fall 2:36 29 35 Dual Meet Score 29 35

 

> 'Special group' of Brighton wrestlers leaves great legacy, minus a state championship

 

2020 MHSAA Division 1 wrestling champion: Detroit Catholic Central.

Quarterfinals

Friday, February 28, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

 

 

 

Detroit Catholic Central1 58, Macomb Dakota8 16

Temperance Bedford5 40, Hartland4 20

 

Regionals  l  Districts

 

Brighton3 50, Rockford6 11

Davison2 54, Clarkston7 3

> 'Sour taste' brought Brighton football star out for wrestling team heading back to semis

> Up 18-0, Hartland loses to Temperance Bedford in wrestling quarterfinals

> Catholic Central rolls on to semifinals; Clarkston falls to Davison

> Catholic Central rolls over Dakota and into Division 1 semifinal

> Catholic Central rolls on to semifinals; Clarkston falls to Davison

> D1 Preview: Bracket Packed with Power

> Detroit Catholic Central wrestling going for title four-peat

> Hancock has Catholic Central wrestling program on verge of more history

> Detroit Catholic Central wrestling brings gold standard to new decade

> Clarkston eager for chance to play spoiler at D1 wrestling finals

> Defeat was 'turning point' for Dakota wrestling team

Division 2

 

2020 MHSAA Division 2 wrestling champion: Lowell.

Championship

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Lowell1 53, Gaylord2 4

119 Nick Korhorn (Lowell) over Gus James (Gaylord) TF 15-0 5 0

125 James Link (Lowell) over Will Sides (Gaylord) Dec 5-2 8 0

130 John Henry Sosa (Gaylord) over Zeth Strejc (Lowell) Maj 22-11 8 4

135 Dawson Jankowski (Lowell) over Jacob Clemens (Gaylord) Maj 13-2 12 4

140 William Link (Lowell) over Rico Brown (Gaylord) Inj 4:38 18 4

145 Austin Boone (Lowell) over Chayse LaJoie (Gaylord) Maj 11-3 22 4

152 James Fotis (Lowell) over Brayden Gautreau (Gaylord) Dec 4-0 25 4

160 Doak Dean (Lowell) over Kaeden Yocum (Gaylord) Dec 5-0 28 4

171 Jacob Lee (Lowell) over Aaron Kassuba (Gaylord) Fall 0:58 34 4

189 Jacob Hough (Lowell) over Quinn Schultz (Gaylord) Maj 10-0 38 4

215 Tyler Delooff (Lowell) over Aurilius Krumholz (Gaylord) Dec 6-5 41 4

285 Grant Pratt (Lowell) over Unknown (Unattached) Forf 47 4

103 Landon Miller (Lowell) over Brendan Smith (Gaylord) Dec 5-0 50 4

112 Ramsy Mutschler (Lowell) over Gabe Thompson (Gaylord) Dec 9-3 53 4 Dual Meet Score 53 4

 

> Lowell Title Run Grows to 7 Straight

> Gaylord wrestling finishes Division 2 runner-up

Semifinals

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Lowell1 58,
Muskegon Reeths-Puffer5 9

152 James Fotis (Lowell) over James Rozycki (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 1:16 6 0

160 Doak Dean (Lowell) over Caleb McNeil (Muskegon Reeths-Puffer) Maj 9-0 10 0

171 Jacob Lee (Lowell) over Payton Dobben (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 3:02 16 0

189 Colby Stephenson (Muskegon Reeths-Puffer) over Jacob Hough (Lowell) SV-1 4-2 16 3

215 Hunter McCall (Muskegon Reeths-Puffer) over Keigan Nugent (Lowell) Dec 2-1 16 6

285 Grant Pratt (Lowell) over Jacob Udell (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 0:34 22 6

103 Landon Miller (Lowell) over Greg Maynard (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 1:33 28 6

112 Ramsy Mutschler (Lowell) over Connor Bloomstrom (Muskegon Reeths-Puffer) Maj 17-6 32 6

119 Jacob Blawat (Muskegon Reeths-Puffer) over Nick Korhorn (Lowell) Dec 4-3 32 9 125 James Link (Lowell) over Kaden Malotke (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 3:26 38 9

130 Zeth Strejc (Lowell) over Noah McKinnon (Muskegon Reeths-Puffer) Maj 10-1 42 9

135 Dawson Jankowski (Lowell) over Alex Chipman (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 3:03 48 9

140 William Link (Lowell) over Kaden Edwards (Muskegon Reeths-Puffer) Fall 2:40 54 9

145 Austin Boone (Lowell) over Thade Radosa (Muskegon Reeths-Puffer) Maj 12-4 58 9 Dual Meet Score 58 9

 

Gaylord2 45,
Stevensville Lakeshore3 23

152 Brayden Gautreau (Gaylord) over Daniel Vaughn (Stevensville Lakeshore) Fall 2:28 0 6

160 Case Rohl (Stevensville Lakeshore) over Kaeden Yocum (Gaylord) Fall 2:26 6 6

171 Quinn Schultz (Gaylord) over Tafara Rukunda (Stevensville Lakeshore) Fall 0:57 6 12

189 Jacob Mcknight (Gaylord) over Diego Avello (Stevensville Lakeshore) Fall 0:39 6 18

215 Zeke Rohl (Stevensville Lakeshore) over Aurilius Krumholz (Gaylord) Dec 5-2 9 18

285 Malachi Bell (Stevensville Lakeshore) over Jon Noeske (Gaylord) Dec 6-4 12 18

103 Brendan Smith (Gaylord) over Cubby Wolf (Stevensville Lakeshore) Fall 1:07 12 24

112 Cameron Litaker (Stevensville Lakeshore) over Gabe Thompson (Gaylord) Dec 6-0 15 24

119 Bailey De La Torre (Stevensville Lakeshore) over Gus James (Gaylord) Dec 4-3 18 24

125 Will Sides (Gaylord) over Aaron Lucio (Stevensville Lakeshore) Dec 5-4 18 27

130 Bennett Sides (Gaylord) over Austin Dunn (Stevensville Lakeshore) Fall 4:28 18 33

135 John Henry Sosa (Gaylord) over Micah Hanau (Stevensville Lakeshore) Fall 3:35 18 39

140 Shane Williams (Stevensville Lakeshore) over Drew Anderson (Gaylord) Fall 1:53 24 39

145 Chayse Lajoie (Gaylord) over James Harris (Stevensville Lakeshore) Fall 0:53 24 45 Unsportsmanlike -1 Dual Meet Score 23 45

 

 

Quarterfinals

Friday, February 28, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Lowell1 63, Croswell-Lexington8 10

Muskegon Reeths-Puffer5 36, Warren Woods-Tower4 30

Regionals  l  Districts

 

Stevensville Lakeshore3 44, Mason6 30

Gaylord2 46, New Boston Huron7 30

 

 

> Mason's wrestling season ends with loss in quarterfinals

> D2 Preview: Chasing Lowell's Record Reign

Division 3

 

2020 MHSAA Division 3 wrestling champion: Dundee.

Championship

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Dundee1 44, Richmond2 18

119 Josh Barton (Richmond) over Jacob Fenbert (Dundee) Dec 5-4 0 3

125 Aiden Davis (Dundee) over JD Gross (Richmond) Maj 11-2 4 3

130 Austin Fietz (Dundee) over Austin Kilburn (Richmond) SV-1 6-4 7 3

135 Casey Swiderski (Dundee) over Austin Bergeon (Richmond) Fall 4:23 13 3

140 Kyle Yuhas (Dundee) over Caleb Szlachtowicz (Richmond) Maj 13-4 17 3

145 Christian Killion (Dundee) over Kevin McKiernan (Richmond) Maj 9-0 21 3

152 Tyler Swiderski (Dundee) over Regan Rewalt (Richmond) Fall 1:13 27 3

160 Dominick Lomazzo (Dundee) over Gavin Resk (Richmond) Maj 10-2 31 3

171 Stoney Buell (Dundee) over Wesley Peters (Richmond) Maj 8-0 35 3

189 Noah Montanari (Richmond) over Jaxon Guinn (Dundee) Dec 4-2 35 6

215 Luke Davis (Richmond) over Kaiden Hubbell (Dundee) Fall 1:33 35 12

285 Dan McKiernan (Richmond) over Dennis Root (Dundee) Fall 1:54 35 18

103 Braeden Davis (Dundee) over Noah Harris (Richmond) Fall 3:15 41 18

112 Kaden Chinavare (Dundee) over Hunter Keller (Richmond) Dec 6-3 44 18 Dual Meet Score 44 18

 

> Dundee captures 12th state wrestling title

> Richmond falls short in wrestling state final for third straight year

 

 

Semifinals

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Dundee1 65,
Montrose4 9

152 Tyler Swiderski (Dundee) over Blake VanCura (Montrose) Fall 0:30 6 0

160 Dominick Lomazzo (Dundee) over Braxdon Powell (Montrose) Fall 1:35 12 0

171 Stoney Buell (Dundee) over Cody Smith (Montrose) Fall 0:39 18 0

189 Jaxon Guinn (Dundee) over Ryan McNeill (Montrose) Fall 1:08 24 0

215 Levi Harber (Montrose) over Kaiden Hubbell (Dundee) Fall 5:36 24 6

285 Griffin Barnette (Montrose) over Dennis Root (Dundee) Dec 7-3 24 9

103 Braeden Davis (Dundee) over Hunter Coxon (Montrose) Fall 3:24 30 9

112 Kaden Chinavare (Dundee) over Seth Coffin (Montrose) Fall 3:30 36 9

119 Jacob Fenbert (Dundee) over Unknown (Unattached) Forf 42 9

125 Aiden Davis (Dundee) over Aidan Bernard (Montrose) Dec 8-3 45 9

130 Casey Swiderski (Dundee) over Blake Greenman (Montrose) TF 23-7 50 9

135 Austin Fietz (Dundee) over Sean Kittle (Montrose) Dec 9-7 53 9

140 Kyle Yuhas (Dundee) over Ty Emmendorfer (Montrose) Fall 1:10 59 9

145 Christian Killion (Dundee) over Robert Skinner (Montrose) Fall 5:29 65 9 Dual Meet Score 65 9

 

Richmond2 40,
Alma3 25

152 Jacob Munger (Alma) over Regan Rewalt (Richmond) Maj 8-0 4 0

160 Carlos Espinoza (Alma) over Gavin Resk (Richmond) Dec 7-5 7 0

171 Wesley Peters (Richmond) over Justin VanBlaricum (Alma) DQ 7 6

189 Noah Montanari (Richmond) over Adam Garcia (Alma) Maj 15-6 7 10

215 Luke Davis (Richmond) over Coleton Garrett (Alma) Fall 1:00 7 16

285 Dan McKiernan (Richmond) over Mason Everitt (Alma) Fall 0:20 7 22 103 Emmet Kettle (Richmond) over Joseph Oberle (Alma) Dec 7-2 7 25

112 Hunter Keller (Richmond) over Nolan Rodriguez (Alma) Dec 1-0 7 28

119 JD Gross (Richmond) over Gianni Tripp (Alma) Dec 8-1 7 31

125 Josh Barton (Richmond) over Josiah Baltierra (Alma) Fall 1:35 7 37

130 Austin Kilburn (Richmond) over Solomon Rosales (Alma) Dec 2-1 7 40

135 Dametrius Castillo (Alma) over Unknown (Unattached) Forf 13 40

140 Brenden Everdeen (Alma) over Unknown (Unattached) Forf 19 40

145 Jarrett Ferman (Alma) over Unknown (Unattached) Forf 25 40 Dual Meet Score 25 40

 

 

Quarterfinals

Friday, February 28, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Dundee1 73, Dowagiac8 6

Montrose4 (32-3) vs. Remus Chippewa Hills5 (24-5)

Regionals  l  Districts

Alma3 48, Fremont6 19

Richmond2 66, Kingsley7 3

> Alma advances, faces Richmond Saturday in semifinals

> D3 Preview: Great Stories to be Told

> Alma, Chippewa Hills, Carson City set for team state finals

 

Division 4

 

Championship

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Clinton3 36, Hudson1 27

119 Tyler Bolenbaugh (Hudson) over Zak Shadley (Clinton) Dec 5-1 3 0

125 Jackson Miller (Hudson) over Brian Baker (Clinton) Fall 1:34 9 0

130 Caden Natale (Hudson) over Landis Gillman (Clinton) Dec 5-4 12 0

135 CJ Berro (Hudson) over George Ames (Clinton) Fall 1:05 18 0

140 AJ Baxter (Clinton) over Aden Barrett (Hudson) TF 20-4 18 5

145 Kent McCombs (Clinton) over Calix Campbell (Hudson) TF 15-0 18 10

152 Dylan Smith (Hudson) over Spencer Konz (Clinton) Dec 3-2 21 10

160 Noah DeShano (Clinton) over Logan Sallows (Hudson) Dec 5-3 21 13

171 Brayden Randolph (Clinton) over Cameron Underwood (Hudson) TF 24-9 21 18

189 Logan Badge (Clinton) over Ethan Harris (Hudson) Fall 1:54 21 24

215 Jack Voll (Clinton) over Kyle Moll (Hudson) Fall 0:31 21 30

285 Will Felts (Clinton) over Seth Musgrave (Hudson) Dec 1-0 21 33

103 Connor Busz (Clinton) over Dallas Pibbles (Hudson) Dec 4-2 21 36

112 Bronson Marry (Hudson) over Chase Packard (Clinton) Fall 1:19 27 36 Dual Meet Score 27 36

 

> Clinton captures first team wrestling title

> Clinton Finishes Chase for 1st Title

2020 MHSAA Division 4 wrestling champion: Clinton.

Semifinals

Saturday, February 29, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

 

Hudson1 31,
Manchester5 29

140 Adam Pringle (Manchester) over CJ Berro (Hudson) SV-1 6-4 0 3

145 Dylan Smith (Hudson) over Garrett Pope (Manchester) Fall 0:23 6 3

152 Jacob Kurgin (Manchester) over Calix Campbell (Hudson) Dec 7-0 6 6

160 Jacob Snowden (Manchester) over Logan Sallows (Hudson) Dec 4-0 6 9

171 Cameron Underwood (Hudson) over Nick Phillips (Manchester) Dec 3-2 9 9

189 Kyle Moll (Hudson) over Derek Guenther (Manchester) Fall 1:08 15 9

215 Colin McCaffery (Manchester) over Ethan Harris (Hudson) Maj 14-4 15 13

285 Simon Lato (Manchester) over Seth Musgrave (Hudson) Fall 4:00 15 19

103 Dallas Pibbles (Hudson) over Jacob Bunn (Manchester) Dec 4-2 18 19

112 Bronson Marry (Hudson) over Unknown (Unattached) Forf 24 19

119 Tyler Bolenbaugh (Hudson) over Jared Bunn (Manchester) Dec 6-2 27 19

125 Giovanni Diaz (Hudson) over Phoenix Waters (Manchester) Maj 10-1 31 19

130 Drew Gebhardt (Manchester) over Jackson Miller (Hudson) Maj 11-3 31 23

135 Jacob Shelby (Manchester) over Caden Natale (Hudson) Fall 5:41 31 29 Dual Meet Score 31 29

 

Clinton3 32,

New Lothrop2 26

140 AJ Baxter (Clinton) over Jackson Knieper (New Lothrop) Maj 14-6 4 0

145 Bryce Cheney (New Lothrop) over Brenden Keith (Clinton) TF 20-5 4 5

152 Kent McCombs (Clinton) over Austin Barnette (New Lothrop) Dec 8-7 7 5

160 Spencer Konz (Clinton) over Will Taylor (New Lothrop) Dec 2-0 10 5

171 Brayden Randolph (Clinton) over Justin Carnahan (New Lothrop) Maj 13-3 14 5

189 Logan Badge (Clinton) over Kody Krupp (New Lothrop) Maj 14-6 18 5

215 Camden Orr (New Lothrop) over Jack Voll (Clinton) Fall 5:48 18 11

285 Isiah Pasik (New Lothrop) over Will Felts (Clinton) Dec 1-0 18 14

103 Connor Busz (Clinton) over Daven Lockwood (New Lothrop) Maj 10-2 22 14

112 Chase Packard (Clinton) over Colin Brynolfson (New Lothrop) Fall 0:30 28 14

119 Zak Shadley (Clinton) over Caleb Sharp (New Lothrop) Maj 9-1 32 14

125 Andrew Krupp (New Lothrop) over Brian Baker (Clinton) Fall 5:41 32 20

130 Alex Wolford (New Lothrop) over Landis Gillman (Clinton) Dec 2-1 32 23

135 Logan Wolford (New Lothrop) over George Ames (Clinton) Dec 5-4 32 26 Dual Meet Score 32 26

 

Quarterfinals

Friday, February 28, 2020

Wings Event Center, Kalamazoo

 

Hudson1 76, Onaway8 5

Manchester5 43, Hart4 18

Regionals  l  Districts

 

Clinton3 47, Carson City-Crystal6 24

New Lothrop2 71, Lawton7 6

> Clinton, Hudson advance to Division 4 wrestling semifinals

> D4 Preview: New Contenders On Verge