Michigan High School Athletic Association wrestling tournament

Updated Saturday, March 2, 2019

 

2019 individual wrestling finals

At Ford Field, Detroit

Friday and Saturday, March 1-2

 

Division 1

 

Championship finals

285 pounds

Steven Kolcheff (Detroit Catholic Central) 39-3, Jr. over Mahdi Hazime (Dearborn Fordson) 47-5, (Dec 4-0)

103 pounds

Kavan Troy (Rochester) 50-0, So. over Aden Williams (Davison) 26-5, Fr. (Fall 5:05)

112 pounds

Brendan Ferretti (Macomb Dakota) 54-0, So. over Zein Bazzi (Dearborn Heights Crestwood) 45-4, So. (MD 10-2)

119 pounds

Nick Alayan (Macomb Dakota) 49-3, Sr. over Andrew Chambal (Davison) 38-5, Jr. (Dec 6-4)

125 pounds

Eddie Homrock (Brighton) 56-2, Jr. over Justin Tiburcio (Macomb Dakota) 41-4, Sr. (Dec 3-2)

130 pounds

Kyle Kantola (Hartland) 50-0, Sr. over TJ Daugherty (Waterford Kettering) 40-1, Jr. (Dec 3-0)

135 pounds

Joshua Edmond (Detroit Catholic Central) 40-2, Jr. over Brody Kemper (Grand Blanc) 41-5, Jr. (Dec 7-3)

140 pounds

Derek Gilcher (Detroit Catholic Central) 35-2, Jr. over Marc Shaeffer (Detroit Catholic Central) 22-5, Jr. (Dec 7-2)

145 pounds

Kevon Davenport (Detroit Catholic Central) 38-1, Sr. over Vic Schoenherr (Bay City Western) 49-1, Sr. (Dec 7-3)

152 pounds

Cameron Amine (Detroit Catholic Central) 40-0, Sr. over Jaden Fisher (Lake Orion) 49-2, Sr. (MD 11-3)

160 pounds

Alex Facundo (Davison) 39-2, So. over Devin Trevino (Clarkston) 45-6, Sr. (Dec 9-3)

171 pounds

River Shettler (Brighton) 52-3, Sr. over Dylan Wellbaum (Lake Orion) 47-2, Sr. (TB-1 2-1)

189 pounds

Easton Turner (Detroit Catholic Central) 41-3, Sr. over Cal Stefanko (Davison) 33-3, Sr. (Dec 4-0)

215 pounds

Brendin Yatooma (Detroit Catholic Central) 42-3, Jr. over Kyle Scott (Hudsonville) 51-4, Sr. (Fall 3:16)

> Finals brackets

 

> Kevon Davenport makes MHSAA history while winning fourth-straight state title

> Dedication pays off for 3 Livingston County state wrestling champs

> Detroit Catholic Central's Kevon Davenport fourth title highlights Division 1 wrestling finals

> Davenport makes history, 10 Oakland County wrestlers win state titles

> C.C.'s Davenport, Hudson's Hamdan become four-time champs

> Rochester’s Kavan Troy caps off undefeated season with a D-1 state title

> Dakota wrestling ends season with two state champs

> Photo gallery: Detroit News

> Photo gallery: Detroit Free Press

> Catholic Central's Davenport, Hudson's Hamdan close in on becoming four-time state champs

> Highlights from the first day of the 2019 MHSAA Division 1 individual wrestling finals

> D1 Preview: Seasoned Contenders Return

> Kevon Davenport leads loaded Detroit Catholic Central into individual wrestling finals

> 27 wrestling champions return for 2019 MHSAA individual state finals

 

> Regional results

> District results

 

Division 2

 

Championship finals

285 pounds

Donovan King (Farmington) 51-2, Sr. over Jaren Johnson (Warren Lincoln) 37-2, Sr. (Fall 4:39)

103 pounds

Jacob Brya (St. Johns) 42-2, Fr. over Jamison Zimmerman (Niles) 37-7, Jr. (Dec 9-2)

112 pounds

Sean Spidle (Flint Powers Catholic) 37-0, Jr. over Joshua Hilton (Tecumseh) 50-3, Sr. (Dec 9-6)

119 pounds

Vincent Perez (Tecumseh) 53-0, Sr. over Joe Haynes (Warren Woods-Tower) 34-8, So. (MD 18-8)

125 pounds

Chaise Mayer (Warren Woods-Tower) 44-3, Sr. over Chayse Lajoie (Gaylord) 48-2, Jr. (Dec 3-2)

130 pounds

Kaleob Whitford (St. Johns) 42-2, Sr. over Nate Young (Holly) 51-7, Jr. (Dec 6-0)

135 pounds

Christopher Lilly (Croswell-Lexington) 52-7, Jr. over Matthew Tomsett (Madison Heights Lamphere) 52-3, Sr. (Dec 6-3)

140 pounds

Avry Mutschler (Lowell) 37-2, Sr. over Nick Matusko (Chelsea) 45-1, Jr. (Dec 5-2)

145 pounds

Caleb Fish (Eaton Rapids) 44-1, Jr. over Nick Gates (Marysville) 40-4, Sr. (MD 17-5)

152 pounds

Austin Boone (Lowell) 31-4, Jr. over Devin Spears (Melvindale) 47-6, Sr. (Fall 2:57)

160 pounds

Omari Embree (Warren Woods Tower) 37-5, Fr. over Nelson Poet (New Boston Huron) 35-10, Jr. (Dec 5-2)

171 pounds

Ryan Ringler (Cedar Springs) 48-0, Sr. over James Penfold (Goodrich) 46-4, Sr. (Dec 4-2)

189 pounds

Sage Serbenta (Cedar Springs) 46-1, Jr. over John Shelton (East Grand Rapids) 46-2, Jr. (Dec 3-2)

215 pounds

Taye Ghadiali (Warren Fitzgerald) 45-0, Sr. over Honour Kline (Goodrich) 52-2, Sr. (Dec 11-4)

> Finals bracket

 

> Fitzgerald's Ghadiali ends wrestling program's state championship drought

> Tower's Mayer, Embree capture D-2 wrestling championships

> Farmington High’s Donovan King wins D-2 heavyweight wrestling title

> Lenawee County wrestlers win 5 individual state titles

> St. Johns has pair of wrestlers capture individual state championships

> Backflips galore at Division 2 individual wrestling finals

> Highlights from the first day of the 2019 MHSAA Division 2 individual wrestling finals

> D2 Preview: Parade of Possibilities

 

> Regional results

> District results

 

Division 3

 

Championship finals

285 pounds

Mike Nykoriak (Algonac) 48-1, Sr. over Brock Kuhn (Michigan Center) 46-2, Sr. (Dec 4-3)

103 pounds

Casey Swiderski (Dundee) 46-2, Fr. over Hunter Keller (Richmond) 27-6, So. (TF-1.5 5:17 (23-7))

112 pounds

Hunter Assenmacher (Ida) 50-3, Jr. over Jordan Rodriguez (Chesaning) 44-4, Jr. (Dec 6-2)

119 pounds

Jake Elasivich (Montrose) 50-7, So. over Brendan Connelly (Yale) 48-10, Jr. (Dec 10-4)

125 pounds

Corey Gamet (Michigan Center) 47-0, Sr. over Macintyre Breece (Birch Run) 49-5, Jr. (Dec 10-4)

130 pounds

Josh Rankin (Michigan Center) 40-4, Sr. over Luke Mahaney (Williamston) 33-8, So. (Dec 4-2)

135 pounds

Jonathon White (Dundee) 39-9, Sr. over Tyler Swiderski (Dundee) 28-11, So. (Dec 1-0)

140 pounds

Hayden Bastian (Richmond) 32-5, Sr. over Christian Killion (Dundee) 44-6, Jr. (UTB 6-2)

145 pounds

Trevor Robinson (Shepherd) 45-2, Sr. over Max Halstead (Grayling) 41-4, Jr. (Fall 4:42)

152 pounds

Stoney Buell (Dundee) 45-8, So. over Sean Trombley (Lake Fenton) 50-2, Sr. (Dec 1-0)

160 pounds

DJ Daniels (Caro) 56-0, Sr. over Seth Konynenbelt (Hudsonville Unity Christian) 48-1, Sr. (Dec 6-4)

171 pounds

Owen Guilford (Portland) 48-0, Sr. over Dillon Kroening (Gladwin) 50-2, Jr. (Fall 2:22)

189 pounds

Kendel Taylor (Madison Heights Bishop Foley) 37-4, Sr. over Kayleb Venema (Whitehall) 45-3, Jr. (Dec 9-3)

215 pounds

Brockton Cook (Birch Run) 54-3, Sr. over Luke Davis (Richmond) 43-6, Jr. (Dec 3-0)

> Finals bracket

 

> Division 3 wrestling highlights, including memorable win by Madison Heights Bishop Foley's Kendel Taylor

> Bishop Foley senior wins individual wrestling state title

> Shepherd's Robinson wins D3 state title; Ward and Seida pin down D4 crowns

> For Monroe-area wrestlers wear state crowns

> Blue Water Area state champions crowned at Ford Field

> Highlights from the first day of the 2019 MHSAA Division 3 individual wrestling finals

> D3 Preview: Ready to Make More History

 

> Regional results

> District results

 

Division 4

 

Championship finals

285 pounds

River Fox (Schoolcraft) 54-2, Sr. over Jake Renfer (Manton) 49-4, Sr. (Dec 7-1)

103 pounds

Brayton Mears (Union City) 36-4, Fr. over Bronson Marry (Hudson) 35-9, Fr. (SV-1 4-2)

112 pounds

Ben Modert (Bronson) 52-2, Jr. over Nolan Datema (Carson City-Crystal) 51-2, Sr. (Dec 7-0)

119 pounds

Robbie Altland (Hart) 49-1, Sr. over Caden Natale (Hudson) 28-5, So. (UTB 4-2)

125 pounds

Noah Comar (Clinton) 54-1, Sr. over Noah Cantu (Hart) 48-2, Sr. (Dec 8-2)

130 pounds

Jamison Ward (Carson City-Crystal) 53-1, Jr. over Jacob Shelby (Manchester) 48-6, Jr. (Dec 2-0)

135 pounds

Jordan Hamdan (Hudson) 48-0, Sr. over Logan Zell (New Lothrop) 36-14, Sr. (Fall 0:55)

140 pounds

Skyler Crespo (Mendon) 51-2, Jr. over Ryan Wehner (Bad Axe) 40-6, Sr. (MD 13-0)

145 pounds

Austin Wolford (New Lothrop) 38-3, Sr. over Kyle Black (White Pigeon) 45-3, Sr. (Inj. 2:00)

152 pounds

Andy Simaz (Traverse City St. Francis) 42-2, Jr. over Jorge Sereno (Hudson) 38-12, Sr. (SV-1 6-4)

160 pounds

Braxton Seida (Carson City-Crystal) 47-2, Sr. over Brayden Randolph (Clinton) 46-2, So. (Dec 4-2)

171 pounds

Carson Scroggie (Sand Creek) 41-2, Sr. over Brock Nelson (Leroy Pine River) 48-3, Jr. (Dec 4-3)

189 pounds

Ethan Weatherspoon (Napoleon) 53-0, Sr. over Kyle Cassiday (Beaverton) 51-2, Sr. (Dec 3-2)

215 pounds

Logan Badge (Clinton) 37-2, Fr. over Tim Rizor (Leroy Pine River) 46-3, Jr. (Dec 6-3)

> Finals bracket

 

> Simaz wins 152-pound state title for TCSF

> Bronson's Modert, Union City's Mears cruise to state titles at Ford Field

> Hudson's Jordan Hamdan wins 4th straight title, other Division 4 individual wrestling highlights

> Hudson senior wrestler Hamdan wins fourth state title

> Highlights from the first day of the 2019 MHSAA Division 4 individual wrestling finals

> D4 Preview: Hamdan Headlines Pursuit

 

> Regional results

> District results

 

MHSAA team wrestling finals

At Wings Event Center, Kalamazoo

Saturday, February 23

 

Division 1

2017-19 champion: Detroit Catholic Central

 

#1 Detroit Catholic Central 34, #2 Brighton 19

140 Logan Sanom (Detroit Catholic Central) over Zach Johnson (Brighton) Maj 15-7 4 0

145 Derek Gilcher (Detroit Catholic Central) over Rhett Newton (Brighton) Maj 11-3 8 0

152 Kevon Davenport (Detroit Catholic Central) over Victor Grabowski (Brighton) Dec 7-3 11 0

160 Cameron Amine (Detroit Catholic Central) over Dane Donabedian (Brighton) Maj 17-6 15 0

171 River Shettler (Brighton) over Manny Rojas (Detroit Catholic Central) Dec 5-2 15 3

189 Easton Turner (Detroit Catholic Central) over Greyson Stevens (Brighton) Dec 3-1 18 3

215 Brendin Yatooma (Detroit Catholic Central) over Luke Stanton (Brighton) Maj 10-2 22 3

285 Steven Kolcheff (Detroit Catholic Central) over Colby Ford (Brighton) Maj 10-2 26 3

103 Anthony Walker (Detroit Catholic Central) over Quaylon Newton (Brighton) Dec 5-2 29 3

112 Mason Shrader (Brighton) over Caleb White (Detroit Catholic Central) Maj 10-0 29 7

119 Sam Freeman (Brighton) over Matt Anderson (Detroit Catholic Central) Fall 3:45 29 13

125 Ben Manly (Brighton) over Kamron Davenport (Detroit Catholic Central) Dec 6-3 29 16

130 Eddie Homrock (Brighton) over Camden Trupp (Detroit Catholic Central) Dec 7-2 29 19

135 Josh Edmond (Detroit Catholic Central) over Aiden Brown (Brighton) TF 18-3 34 19

> Meet summaries

 

> DCC Wins Power-Packed Rematch in D1

> Detroit CC steamrolls field for seventh title since 2010

> Brighton falls to Detroit Catholic Central in state wrestling final

> Catholic Central makes history by winning seventh state wrestling title this decade

> Catholic Central tops Brighton again, earns third consecutive state title

> Results, highlights and more from Day 2 of MHSAA team wrestling state finals

 

Division 2

2014-19 champion: Lowell

 

#1 Lowell 29, #2 Goodrich 23

140 Avry Mutschler (Lowell) over Colin Austin (Goodrich) TF 18-3 5 0

145 James Fotis (Lowell) over Dominic Edwards (Goodrich) Dec 6-0 8 0

152 Doak Dean (Lowell) over Sam Fisher (Goodrich) Dec 7-2 11 0

160 Austin Boone (Lowell) over Unknown (Unattached) Forf 17 0

171 Juwan Vines (Goodrich) over Jacob Lee (Lowell) Dec 10-7 17 3

189 James Penfold (Goodrich) over Derek Mohr (Lowell) Dec 10-3 17 6

215 Honour Kline (Goodrich) over Jacob Hough (Lowell) Maj 14-6 17 10

285 Blake Coffell (Goodrich) over Tyler Delooff (Lowell) TB-1 3-2 17 13

103 Ramsy Mutschler (Lowell) over Ryan Angelo (Goodrich) Dec 8-2 20 13

112 Nicholas Korhorn (Lowell) over Zion Cheff (Goodrich) Fall 1:18 26 13

119 Cameron Macklem (Goodrich) over Bryce McCune (Lowell) Maj 13-3 26 17

125 Carson Richards (Goodrich) over Zeth Strejc (Lowell) Dec 6-3 26 20

130 Caleb Teague (Goodrich) over Dawson Jankowski (Lowell) Dec 5-0 26 23

135 Jeff Leach (Lowell) over Carson Turnbow (Goodrich) Dec 9-2 29 23

> Meet summaries

 

> Lowell wins record sixth-straight state title in match’s final bout

> Lowell Sets Record With 6th Straight Title

 

Division 3

2018-19 champion: Dundee

 

#2 Dundee 26, #1 Richmond 25

140 Hayden Bastian (Richmond) over Caleb Fairchild (Dundee) Maj 17-4 4 0

145 Christian Killion (Dundee) over Ethan Wyatt (Richmond) Maj 15-5 4 4

152 Grant Ott (Dundee) over Regan Rewalt (Richmond) Maj 10-0 4 8

160 Stoney Buell (Dundee) over Gavin Resk (Richmond) Maj 26-12 4 12

171 Wesley Peters (Richmond) over McCallister McAvoy (Dundee) Dec 2-0 7 12

189 Noah Montanari (Richmond) over Jaxon Guinn (Dundee) Dec 3-2 10 12

215 Dan McKiernan (Richmond) over Dennis Root (Dundee) Dec 4-1 13 12

285 Luke Davis (Richmond) over Unknown (Unattached) Forf 19 12

103 Casey Swiderski (Dundee) over Hunter Keller (Richmond) TF 25-10 19 17

112 Austin Fietz (Dundee) over Daniel McNichol (Richmond) TB-1 3-2 19 20

119 JD Gross (Richmond) over Logan Sander (Dundee) Dec 8-4 22 20

125 Austin Kilburn (Richmond) over Austin Jaworski (Dundee) Dec 11-5 25 20

130 Tyler Swiderski (Dundee) over Josh Barton (Richmond) Dec 7-0 25 23

135 Jonathon White (Dundee) over Hunter Seguin (Richmond) Dec 6-0 25 26

> Meet summaries

 

> Richmond falls by point to rival Dundee in state wrestling final

> White’s clutch win gives Dundee 11th state title

> Rematch of Rivals Goes Dundee's Way

 

Division 4

2017-19 champion: Hudson

 

#3 Hudson 45, #1 Clinton 19

140 Kent McCombs (Clinton) over Dylan Smith (Hudson ) Dec 4-1 3 0

145 Riley Jeffrey (Clinton) over Kameron Betzer (Hudson ) Dec 8-7 6 0

152 Jorge Sereno (Hudson) over Jeffrey Konz (Clinton) Dec 7-0 6 3

160 Brayden Randolph (Clinton) over John Betz (Hudson ) Dec 8-3 9 3

171 Carson Price (Hudson) over Cecil Rafferty (Clinton) Fall 3:23 9 9

189 Logan Badge (Clinton) over Cameron Underwood (Hudson ) TF 19-4 14 9

215 Kyle Moll (Hudson) over Ryan Phillips (Clinton) Fall 0:53 14 15

285 Isiah Krizek (Hudson) over Will Felts (Clinton) Fall 3:30 14 21

103 Payton Rogers (Hudson) over Deegan Herman (Clinton) Fall 0:57 14 27

112 Bronson Marry (Hudson) over Brandon Beach (Clinton) Fall 2:49 14 33

119 Caden Natale (Hudson) over AJ Baxter (Clinton) Dec 5-4 14 36

125 Noah Comar (Clinton) over CJ Berro (Hudson ) TF 27-12 19 36

130 Jordan Hamdan (Hudson) over George Ames (Clinton) Fall 0:50 19 42

135 Tucker Sholl (Hudson) over Spencer Konz (Clinton) Dec 9-8 19 45

> Meet summaries

 

> Hudson rallies to state title after ‘Mom of program’ diagnosed with cancer

> Hudson Remains Team to Beat in D4

 

 

MHSAA team wrestling semifinals

At Wings Event Center, Kalamazoo

Saturday, February 23

 

Division 1

2017-18 champion: Detroit Catholic Central

 

#1 Detroit Catholic Central 56, #4 Westland John Glenn 9

#2 Brighton 31, #3 Davison 24

> Meet summaries

 

> Team Wrestling Finals Take Flight at Wings

 

Division 2

2014-18 champion: Lowell

 

Noon

#1 Lowell 34, #4 Gaylord 24

#2 Goodrich 37, #3 DeWitt 21

> Meet summaries

 

> DeWitt looks to future after semifinals loss

 

Division 3

2018 champion: Dundee

 

#1 Richmond 42, 4 Remus Chippewa Hills 21

#2 Dundee 35, #3 Whitehall 27

> Meet summaries

 

Division 4

2017-18 champion: Hudson

 

#1 Clinton 32, #4 New Lothrop 24

#3 Hudson 36, #2 Carson City-Crystal 31

> Meet summaries

 

 

MHSAA team wrestling quarterfinals

At Wings Event Center, Kalamazoo

Friday, February 22

 

Division 1

2017-18 champion: Detroit Catholic Central

 

#1 Detroit Catholic Central 63, #8 Clarkston 6

#4 Westland John Glenn 31, #5 Hartland 28

#3 Davison 44, #6 Rockford 19

#2 Brighton 60, #7 Macomb Dakota 10

> Meet summaries

 

> Brighton earns rematch with Davison in state wrestling semifinals

> Catholic Central rolls past Clarkston, 63-6, in D1 wrestling quarterfinal

> Rhoades' pin pushes Westland John Glenn into state wrestling semifinal

> Westland John Glenn pin in final match beats Hartland in state wrestling quarterfinals

> Westland John Glenn takes aim at first quarterfinals win at wrestling team finals

> Clarkston, Catholic Central set to square off in D1 wrestling quarterfinal

> D1 Preview: Power-Packed Brackets

 

Division 2

2014-18 champion: Lowell

 

#1 Lowell 44, #8 Cedar Springs 18

#4 Gaylord 40, #5 Tecumseh 20

#3 DeWitt 36, #6 Warren Woods-Tower 27

#2 Goodrich 36, #7 Niles 26

> Meet summaries

 

> D2 Preview: Red Arrows Target Record

 

Division 3

2018 champion: Dundee

 

#1 Richmond 43, #8 Shepherd 12

#4 Remus Chippewa Hills 35, #5 Montrose 24

#3 Whitehall 36, #6 Alma 24

#2 Dundee 60, #7 Dowagiac 9

> Meet summaries

 

> Dundee dominates in state quarterfinal victory

> The Richmond wrestling story: From bumps and bruises to the top seed

> D3 Preview: Spoilers Look To Advance

 

Division 4

2017-18 champion: Hudson

 

#1 Clinton 66, #8 Schoolcraft 10

#4 New Lothrop 37, #5 Manchester 22

#3 Hudson 53, #6 Leroy Pine River 16

#2 Carson City-Crystal 70, #7 Onaway 12

> Meet summaries

 

> Carson City advances to semifinals

> D4 Preview: Seeds Shuffle Contenders

 

 

MHSAA team wrestling regionals

Wednesday, Thursday, February 13-14

 

Division 1

2017-18 champion: Detroit Catholic Central

 

Region 101

At Midland

 

Final

Davison 77, Midland 6

Semifinals

Midland 65, Flushing 12

Davison 61, Grand Blanc 8

 

Region 102

At Oxford

 

Final

Clarkston 41, Utica Ford II 26

Semifinals

Clarkston 31, Oxford 29

Utica Ford II 37, Rochester Adams 33

 

Region 103

At Grandville

 

Final

Rockford 40, Hudsonville 26

Semifinals

Hudsonville 34, Grandville 29

Rockford 71, Traverse City West 6

 

Region 104

At Holt

 

Final

Brighton 55, Holt 15

Semifinals

Holt 48, Kalamazoo Central 12

Brighton 83, Grand Ledge 0

 

Region 105

At Livonia Franklin

 

Final

Westland John Glenn 31, Temperance Bedford 29

Semifinals

Westland John Glenn 71, Livonia Franklin 12

Temperance Bedford 46, Wyandotte Roosevelt 21

 

Region 106

At Salem

 

Final

Detroit Catholic Central 80, Saline 0

Semifinals

Saline 51, Salem 25

Detroit Catholic Central 84, Belleville 0

 

Region 107

At Birmingham Seaholm

 

Final

Hartland 71, University of Detroit Jesuit 12

Semifinals

Hartland 63, Birmingham Seaholm 16

University of Detroit Jesuit 48, West Bloomfield 31

 

Region 108

At Clinton Township Chippewa Valley

 

Final

Macomb Dakota 53, Warren-Mott 24

Semifinals

Macomb Dakota 51, Clinton Township Chippewa Valley 19

Warren-Mott 45, St. Clair Shores Lakeview 32

 

Division 2

2014-18 champion: Lowell

 

Region 109

At Gaylord

 

Final

Gaylord 36, St. Johns 33

Semifinals

Gaylord 71, Escanaba 12

St. Johns 54, Flint Kearsley 27

 

Region 110

At Goodrich

 

Final

Goodrich 70, Ortonville Brandon 6

Semifinals

Goodrich 44, Croswell Lexington 22

Ortonville Brandon 43, Farmington 42

 

Region 111

At Cedar Springs

 

Final

Cedar Springs 37, Allendale 36

Semifinals

Cedar Springs 35, Muskegon Reeths-Puffer 31

Allendale 48, Grand Rapids Forest Hills Eastern 23

 

Region 112

At Byron Center

 

Final

Lowell 60, Byron Center 9

Semifinals

Byron Center 50, Holland 20

Lowell 81, Hastings 0

 

Region 113

At Edwardsburg

 

Final

Niles 61, Battle Creek Harper Creek 9

Semifinals

Niles 58, Edwardsburg 14

Battle Creek Harper Creek 42, Mattawan 36

 

Region 114

At Mason

 

Final

DeWitt 30, Eaton Rapids 20

Semifinals

Eaton Rapids 54, Mason 12

DeWitt 59, Chelsea 17

 

Region 115

At Tecumseh

 

Final

Tecumseh 59, Melvindale 15

Semifinals

Tecumseh 36, New Boston Huron 33

Melvindale 40, Carleton Airport 27

 

Region 116

At Warren Woods-Tower

 

Final

Warren Woods-Tower 55, Redford Union 16

Semifinals

Redford Union 50, Ferndale 30

Warren Woods-Tower 62, Detroit Mumford 15

 

Division 3

2018 champion: Dundee

 

Region 117

At Grayling

 

Final

Remus Chippewa Hills 60, Gladstone 18

Semifinals

Gladstone 45, Grayling 36

Remus Chippewa Hills 64, Benzie Central 11

 

Region 118

At Shepherd

 

Final

Shepherd 48, Sanford Meridian Early College 27

Semifinals

Shepherd 39, Gladwin 36

Sanford Meridian Early College 41, Freeland 36

 

Region 119

At Whitehall

 

Final

Whitehall 54, Comstock Park 9

Semifinals

Whitehall 68, Grant 6

Comstock Park 62, Wyoming Lee 12

 

Region 120

At Alma

 

Final

Alma 38, Lake Odessa Lakewood 33

Semifinals

Alma 55, Ovid-Elsie 22

Lake Odessa Lakewood 51, Belding 27

 

Region 121

At Byron

 

Final

Montrose 41, Caro 36

Semifinals

Caro 52, Byron 20

Montrose 42, Otisville LakeVille Memorial 38

 

Region 122

At Livonia Clarenceville

 

Final

Richmond 65, Monroe Jefferson 4

Semifinals

Richmond 68, Livonia Clarenceville 7

Monroe Jefferson 51, Warren Michigan Collegiate 27

 

Region 123

At Coloma

 

Final

Dowagiac 39, Otsego 29

Semifinals

Otsego 49, Coloma 24

Dowagiac 43, Comstock 24

 

Region 124

At Leslie

 

Final

Dundee 55, Williamston 16

Semifinals

Dundee 59, Leslie 15

Willaimston 40, Onsted 36

 

 

Division 4

2017-18 champion: Hudson

 

Region 125

At St. Ignace

 

Final

Onaway 45, Ishpeming Westwood 30

Semifinals

Ishpeming Westwood 42, St. Ignace 37

Onaway 60, Iron Mountain 21

 

Region 126

At Leroy Pine River

 

Final

Leroy Pine River 45, Whittemore Prescott 27

Semifinals

Whittemore Prescott 45, Manton 32

Leroy Pine River 1, Mancelona 0 (Forfeit)

 

Region 127

At Vermontville Maple Valley

 

Final

Carson City Crystal 59, Hart 18

Semifinals

Hart 65, Vermontville Maple Valley 9

Carson City Crystal 60, Martin 18

 

Region 128

At Cass City

 

Final

New Lothrop 62, Cass City 6

Semifinals

Cass City 48, Bad Axe 30

New Lothrop 62, St. Louis 12

 

Region 129

At Memphis

 

Final

Clinton 69, Memphis 6

Semifinals

Memphis 60, Capac 15

Clinton 78, Lutheran Westland 6

 

Region 130

At Springport

 

Final

Manchester 48, Springport 18

Semifinals

Springport 66, Flint Hamady 12

Manchester 1, Laingsburg 0 (Forfeit)

 

Region 131

At Mendon

 

Final

Hudson 60, Mendon 9

Semifinals

Mendon 53, Hanover Horton 18

Hudson 54, Bronson 19

 

Region 132

At Watervliet

 

Final

Schoolcraft 40, White Pigeon 33

Semifinals

White Pigeon 51, Watervliet 24

Schoolcraft 54, Niles Brandwine 24

 

 

MHSAA team wrestling districts

Thursday-Monday, February 7-11

 

Division 1

2017-18 champion: Detroit Catholic Central

 

> District results

 

Division 2

2014-18 champion: Lowell

 

> District results

 

Division 3

2018 champion: Dundee

 

> District results

 

Division 4

2017-18 champion: Hudson

 

> District results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

University of Detroit Jesuit, Detroit, Michigan
Brother Rice High School, Bloomfield Hills, Michigan.
Birmingham Public Schools, Birmingham, Michigan
Westwood Community School District, Dearborn, Dearborn Heights, Inkster, Michigan
The Roeper School, Birmingham and Bloomfield Hills, Michigan
Cranbrook Schools, Bloomfield Hills, Michigan
Marian High School, Bloomfield Hills, Michigan
Academy of the Sacred Heart, Bloomfield Hills, Michigan
Mercy High School, Farmington Hills, Michigan
Notre Dame Preparatory, Pontiac, Michigan
Regina High School, Warren, Michigan
Lincoln Consolidated Schools, Ypsilanti, Michigan
Grosse Pointe Public School System, Grosse Pointe, Michigan
Oakland Accelerated College Experience, Oakland County, Michigan
Oakland Opportunity Academy, Oakland County, Michigan
Oakland Schools Technical Campuses, Oakland County, Michigan
Virtual Learning Academy Consortium, Michigan
Bloomfield Hills Schools, Bloomfield Hills, Michigan. Comprehensive education at its finest.
Everest Collegiate High School and Academy. Clarkston, Michigan. An Authentic Catholic School of Distinction.
Oakland Christian School, Auburn Hills, Michigan. Oakland Christian School engages students in a rigorous and relevant education
Greenhills School, Ann Arbor, Michigan. Academic foundation for success.
Utica Community Schools, Image the Potential.
Lake Orion Community Schools, Lake Orion, Michigan. Providing an exemplary education for all learners
Shrine Catholic Schools, Royal Oak, Michigan. Faith. Family. Future.
Berkley School District, Berkley, Huntington Woods, Oak Park, Michigan. Engage. Inspire. Achieve.
AIM High School, Farmington Hills, Michigan. Aim High is a 6th-12th grade, tuition-based private school that provides an educational alternative
Parkway Christian School, Sterling Heights, Michigan. Challenging Minds. Capturing Hearts. Cultivating Gifts.
Plymouth Christian, Canton, Michigan. A non-denominational, college preparatory Christian school